Yardım Parası

2020 Fakirlik ve Muhtaçlık Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

2020 Fakirlik ve Muhtaçlık Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

2020 Fakirlik ve Muhtaçlık Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır? Muhtaçlık belgesi almak için şartlar nelerdir? 2020 fakirlik belgesi için ne yapmak lazım? Sizlere bu yazımızda fakirlik belgesi adında verilen muhtaçlık belgesi nasıl alınır bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

2020 yılında fakirlik belgesi almak isteyenler muhtarlıklara giderek bu başvuruyu yapabilirler. Eğer şartlara uygunsanız bu belgeyi almaya hak kazanacaksınız. Fakirlik belgesi sadece muhtaç olan ailelere verilmektedir. Aylık gelirinizin muhtaçlık sınırı altında olması gerekiyor. Muhtaç Aylığı Nedir ve Başvuru Şartları Nelerdir? yazımızda bu konu hakkında bilgiler alabilirsiniz. Muhtaçlık belgesi aldığınız zaman yardım yapan kurumlardan daha kolay yardım alabilirsiniz. Yardım aldığınız kurumlardan önceliğinizin olmasını istiyorsanız muhtaçlık belgesi olması gerekiyor. Bu belge için başvuru yaptıktan sonra sizi incelemeye alacaklardır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Bu belgeyi almak istiyorsanız ikametgahınızın bağlı olduğu muhtarlıklara gitmeniz gerekmektedir. Eğer muhtaçlık belgesi alacaksanız ve ikametgahınız da yakın muhtarlık yoksa belediyelere giderek bu işlemi yapabilirler. Bu belge herkese verilmez. Muhtaçlık sınırınızın altındaysanız bu belgeyi alabilirsiniz. Çünkü başvurunuz sonrasında incelemeye girilecektir. Bazı belgeleri hazırlarken muhtarlıklara bazı ücretler ödeyebilirsiniz. Tabi bu durumda muhtarlıklara fakirlik belgesi almak istediğinizi söylerseniz belki sizden ücret almayabilir. Bu belgeyi alan kişiler ayrıca muhtarlıklardan yapılan yardımlarda da öncelikli olarak destek alacaklardır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? 

Fakirlik belgesi alabilmeniz için bazı evraklara ihtiyaç vardır. Bu evraklar aşağıdaki listelerde verilmektedir.

  • Muhtaçlık belgesi talep eden kişilerin kimlikleri
  • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi başvuru formu
  • Öğrenci olmanız durumunda öğrenci belgesi
  • Fakirlik belgesi için istenilen diğer evraklar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nakdi Para Yardımı Yapan Yerler, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?

İlk 2 evrak ile başvurunuzu yaptıktan sonra sizden daha fazla evrak talep edebilirler. Bu da evli olanlara, bekar olanlara ve öğrenci olanlara göre değişecektir.

Fakirlik Belgesi Talep Formu Nereden Alınabilir?

Fakirlik belgesi talep formu almak için muhtarlıklara gidebilir, e-devlet sistemi üzerinden bu işlemleri yapabilirsiniz. Talep formunu doldurarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Ama eğer bu işlemleri muhtarlıktan yaparsanız ve evrakı aldığınız gibi doldurursanız hemen işlemlere başlatılacak ve daha hızlı bir şekilde sonuç alacaksınız. Sonuçları hızlandırmak için talep formunu muhtarlıktan alınız. E-devlet sistemi üzerinden alacaksanız da sistemdeki form bölgesine girmeli ve burada fakirlik belgesi talep formunu bulup indirip daha sonra indirdiğiniz dosyanın çıktısını almalısınız.

Fakirlik Belgesi Kimlere Veriliyor?

  • Başvuru sahibi 18 yaşından üzeri olması gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin velisi başvuru yapabilir.
  • Başvuru sahibinin bir SGK’ya bağlı işi olmaması gerekiyor. SGK’lı çalışanlar bu belgeyi alamazlar.
  • Bu belgeyi alacak olan kişiler, üzerinde bir tapu veya mal varlığı olmaması gerekmektedir.
  • Fakirlik belgesi başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Çünkü bu form üzerinden değerlendirmeye gireceksiniz.
  • Başvuru yapan kişinin muhtarlık sınırları içindeki ikametgah adresinde oturması gerekiyor.
  • Gerçekten durumu olmayan kişiler tespit edildiğinde fakirlik belgesi alabilirler.

Muhtaçlık Belgesi Süresi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık belgesi, başvuru yapıldıktan sonra verilir ve şartları sağladığınız tüm zamanlar için kullanılmaktadır. Öğrenciler için muhtaçlık belgesi sadece öğrencilik zamanı içindir. Sizde eğer başvurunuzu yaptıysanız bu başvuru için sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemlerini PTT şubelerinden ve e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Fakirlik Maaşı Sorgulama  yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.