Yardım Parası

Fakirlik Maaşı Sorgulama 2020 (Nasıl Yapılır)

Fakirlik Maaşı Sorgulama 2020 (Nasıl Yapılır)

Fakirlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır? Fakir maaşı ne kadardır? Fakirlik maaşı, kişilerin geliri olmaması durumunda ihtiyaçlarını karşılamaları tarafından devlet tarafından verilen bir tür ödenektir. Fakirlik maaşı şartlarını sağlayan herkes bu destek için başvuruda bulunabilir. Fakirlik maaşı dışında merak edilen bir diğer konu ise fakirlik maaşı sorgulamasıdır. Fakirlik maaşı sorgulamasını kısa bir sürede oturduğunuz yerden kolayca yapabilirsiniz. Fakirlik maaşı sorgulaması ile ilgili merak ettikleriniz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Fakirlik maaşı olarak da bilinen muhtaç aylığı, başvurulması durumunda ihtiyaç sahiplerine verilen bir yardımdır. Bu yardım hak sahibi kişilere düzenli olarak verilir. Fakirlik maaşı alabilmeniz için bazı şartlara uygun olmanız ve bu şartların da ilgili kişiler tarafından teyit edilmesi gerekir. Şartları sağlamanız durumunda fakirlik maaşı alabilirsiniz. Fakirlik maaşı almak için aşağıdaki kurumlara başvuru yapabilirsiniz:

 • Muhtarlıklar
 • Valilik
 • Sosyal Yardımlaşma Kurumu
 • Kaymakamlık

Fakirlik maaşı başvuru şartları hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Muhtaç aylığı sorgulamasını telefonla veya internet üzerinden yapmanız mümkün. Siz muhtaç aylığı için başvuru yaptıktan sonra sorgulamasını yaparak aynı zamanda detaylı bilgiyi de ulaşabilirsiniz. Fakirlik maaş sorgulaması için:

 • Telefonla sorgulama yapmak için, 0312 415 50 00 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır. Bu numarayı tuşladıktan sonra T.C Kimlik numaranız ile maaşınızı sorgulayabilirsiniz.
 • Diğeri de internet aracılığıyla E-Devlet sistemiyle sorgulamadır. Öncelikle yapmanız gereken E-Devlet sistemine girmektir. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bu adrese tıklayarak direkt e-devlet sistemi giriş sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra T.C Kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapıp fakirlik maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeşil Kart Kimler Alabilir? Kimler Alamaz?

Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifre alma ücreti 2 TL’dir.

2020 Fakirlik Maaşı Şartları

Fakirlik maaşı alabilmek için bazı şartlara uygun olmanız ve başvuru yapmanız gerekir. Öncelikle muhtaçlık belgenizi almanız gerekir. Bu belgeyi bulunduğunuz yerdeki muhtarlıklar aracılığıyla alabilirsiniz. Fakirlik maaşı şartları:

 • Gelirinizin olmaması
 • Sosyal güvencenizin olmaması
 • Yetim olmak
 • %40 üzeri oranda engeli bulunmak fakirlik maaşı alabilmeniz için gerekli şartlardır.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Muhtaç aylığı için başvurunuz onaylandıktan sonra bu aylığı düzenli olarak alırsınız. Eğer durumunuz iyiye giderse, yani çalışıp geliriniz artarsa bu aylık kesilir. Muhtaç aylığı, 2019 yılında %20 zamla beraber 817 TL’ye çıkmıştır. Henüz 2020 için belirlenen muhtaç aylığı miktarı hakkında bir açıklama yoktur. Yeni bir gelişme olduğunda bunu sitemiz üzerinden sizinle paylaşacağız.

|Belediye Yardımları Nelerdir? | Başvuru Yap|

Muhtaç Aylığı Yaş Sınırı

Muhtaç aylığı yaş sınırı en çok merak edilen konulardan biridir. Fakirlik maaşı alabilmeniz için belirlenen bir yaş sınırı yoktur. Genelde engelli vatandaşların mağdur duruma düşmemesi ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla verilen bu fakirlik maaşına her yaştan yardıma muhtaç herkes başvurabilir. Fakat yetimlik maaşı hakkında dikkat etmeniz gereken bir durum vardır. Yetimlik maaşı sadece 18 yaşından küçük çocuklara verilmektedir. Eğer kişi eğitim hayatına devam ederse bu sınır 25’e çekilir.

Kreş Parası Nasıl Alınır? Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Fakir Aileler İçin Devlet Yardımları Başvurusu

Telefon Kredisi Veren Bankalar Listesi

Yorumlar
 1. Erol kızılkuyu dedi ki:

  Matti yardım istiyorum

 2. Ziya çekiç dedi ki:

  Merhaba ben kayseri de yaşıyorum pandemi den dolayı işsizim faturalar da zorlanıyorum kira mi ödeyemiyor um hiç bir gelirim yok lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 3. Çilem dedi ki:

  Merhaba ben kayseri de yaşıyorum eşimden boşandık iki çocuğum var maddi durumum yok bana destek olmanızı rica ediyorum işsizim hiç bir gelirim yok çocuklarım in geleceği için düzgün egitim görmeleri için çabalıyorum evim yok eşyam yok hiç bir gelirim yok ailemin durumu olmadığı için bize destek olamıyorlar tanıdık yanında kalıyorum çocuklarım babannesinde kalıyorlar lütfen bir annenin sesini duymanizi istiyorum mağduriyetimiz aciliyetinin değerlendirilmesini rica ediyorum saygilarimla