Yardım Parası

SSK Tarım İşçileri Emeklilik Şartları Nedir?

11.09.2020
40
SSK Tarım İşçileri Emeklilik Şartları Nedir?

SSK tarım işçilerinin emeklilik şartları nelerdir? SSK tarım işçileri sigortalarını dondurabilir mi? Emekli olmak her vatandaşın hakkıdır ve primi tam ödenmiş istenilen yaşı tamamlamış kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Kişinin emekli olabilmesi, yaşı ilerlediği zaman maddi olarak sıkıntı çekmemesi için emeklilik imkânı sunulmaktadır. Kişilerin 4 4C sigorta primleri çalıştıkları kurum veya devlet tarafından yatırılır. Fakat söz konusu kişiler SSK tarım işçileri ise durum biraz farklı. SSK tarım işçileri emeklilik için gereken prim sayılarını kendileri ödemesi gerekir. Bu kişiler, çiftçi, orman işçileri, vb. herhangi bir kuruma bağlı olmadıkları için emekli olabilmeleri için primlerinin kendileri tarafından ödenmesi gerekir. SSK tarım işçileri emeklilik şartları hakkında merak ettiklerinizi kısaca aşağıdaki yazıda sizinle paylaştık.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları Ödemeler

SSK Tarım işçilerin emekli olabilmesi için primlerinin kendileri tarafından ödenmesi gerekir ve bu primlerim tutarında değişiklikler olabilir. Örneğin, 2018 yılındaki tarım sigortası için prim ödeme brüt asgari ücret 24 günlükken, 2019 yılı itibari ile bu 25 gün şeklinde değişime uğramıştır. Bu verilere göre 2018 yılında en az 490,00 TL en fazla 3,675,00 TL şeklinde ödeme yapılmaktaydı. 2019 yılında bu ödemeler en az 583,48 TL en fazla 4,376,10 TL şeklinde ayarlanmıştır. SSK Tarım işçilerinin emeklilikleri kapsamında 25 günlük bu ödeme şekli 2023 yılında eşitleneceği açıklanmaktadır.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları

SSK tarım işçilerinin emeklilikten yararlanabilmesi için prim yatırmaları gerekir. Fakat prim yatırabilmeleri için bazı şartlara uygun olması gerekir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Herhangi bir vergi kaydının olmaması gerekir.
  • Herhangi bir şirket ortaklığının bulunmaması gerekir.
  • SGK’dan emekli maaşı almıyor olmaları gerekir.
  • Geçmiş dönem çiftlik ve ÇKS kaydının olmaması gerekir.
  • SSK türünden 4A ve 4B Bağ-Kur kapsamında kayıtlı olmamaları gerekir.
  • Herhangi başka bir kuruma bağlı bir çalışan olmaması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik İçin Gerekli Belgeler

SSK tarım işçilerinin emeklilikleri için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Nüfus cüzdanı veya Kimlik kartı fotokopisi
  • Tarım müdürlüğünden alınan muhtar ve ziraat odasının onayladığı Ek 5 tarım sigortasını ibraz eden dilekçe

Tarım Sigortası Nasıl Ödenir?

SSK tarım işçilerinin emeklilik için ödemeleri nereye yapılır, nasıl ödenir en çok merak edilen konulardan biri. Buna göre:

  • SGK ile anlaşmalı olan bankalar ve bankaların ATM, internet ve mobil bankacıklarını kullanarak ödemeyi yapabilirsiniz.
  • PTT şube, ATM, internet ve mobil bankacılıkları kullanarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım Sigortası Dondurma ve Durdurma

SSK tarım işçilerinin emeklilik prim ödemelerini durdurma talepleri olması doğrultusunda kişiler ilgili kuruma dilekçe yazmaları gerekir. Böylelikle sonrasında tekrardan ödeme imkânınız olacaktır. Borcunuz olması durumunda gecikme zammı ve faizi uygulanmaktadır. Bunun dışında öncesinden olan, birikmiş prim borçlarınızı da sildirebilirsiniz. Bir kez silme işlemi yapıldığında tekrardan hizmet olarak geri alınması asla mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.