Yardım Parası

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Parası nasıl alınır? Sosyal Yardım parası almak için şartlar nedir? Yardım parası başvurusu nereye yapılır? Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuyarak bu para yardımı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Devlet vatandaşlarına ihtiyaçları doğrultusunda özellikle de dar gelirli kişilere destek olmak amacıyla birçok proje geliştirmiştir. Sosyal yardımlaşma parası da bu desteklerin genel adı olarak düşünülebilir. Sosyal yardımlar 2020 yılında da imkânı olmayan kişilere vakıflar tarafından verilen kişilerin geçimlerini sağlamaları ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başta olmak üzere birçok vakıf ihtiyaç sahiplerine el uzatıyor. Elbette bu yardımları alabilmeniz için belli şartlara uygun olmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma parası başvuru ve şartlarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Parası Nedir?

Sosyal Yardımlaşma parası her yıl belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir yardımdır. Bu destek nakit olarak veya temel ihtiyaçlarını karşılayacak ürün yardımı olarak da yapılabilir. Sosyal yardımlaşma parası öncelikle kurumlarca belirlenen kişilere verilir. Bunun dışında şahsi olarak da başvuru yapabilirsiniz. Elbette bu yardım parasını alabilmeniz için belirlenen şartlara uygun olmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma parası devlet destekli olarak farklı şekillerde verilmektedir. Öncelikle bu yardımların neler olduğuna bakalım

 • Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı
 • Eğitim Yardımları
 • Çocuk yardım parası
 • Engelli vatandaşlara verilen yardım
 • Sosyal destek yardımları
 • Kira, giyecek ve yiyecek yardımları
 • Kömür veya yakacak yardımları
 • Terörden zarar görenler için verilen yardımlar
 • Projelere destek yardımları

|Kömür Yardım Parası Nedir? Nasıl Alınır?|

Sosyal Yardımlaşma Parası Başvuru Şartları

Sosyal yardımlardan faydalanabilmeniz için belli şartlara uygun olmanız gerekir. Genel çerçevede aranan şartlar:

 • Sosyal Güvenceye sahip olmamak
 • Sigortalı bir işte çalışıyor olmamak
 • SGK dul veya yetim maaşı alıyor olmamak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  21 Eylül 2020 Pazartesi Evde Bakım Maaşı Yatan İller Yayınladı

Bu maddi yardımın tutarı her yıl değişmekte ve o yılki asgari tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Dar gelirli kimselere verilen sosyal yardımlardan faydalanabilmek için hane içerisine giren paranın yoksulluk sınırının altında olması gerekir. Bu yüzden hanedeki kişi başına düşen gelir hesaplanarak yoksulluk sınırının altında olup olmadığına bakılır.

Sosyal Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımları genel olarak kurumların belirlediği dar gelirli kişilere verilir. Fakat siz yine de bireysel olarak da başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için muhtarlardan muhtaçlık belgesi diğer bir adıyla fakirlik belgesi almanız gerekir. Bu belge tüm başvurular için gereklidir. Desteklerin başvuru yerleri değişiklik gösterebilir. Başvurular genel olarak kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılır. Bunun dışında:

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne
 • Belediyeler

Sosyal Yardımlar Ne Kadardır?

Sosyal yardım paraları dar gelirli ailelere verilen bir ödenektir. Kimi yardımlar tek seferlikten kimi yardımlar ise sürekli olarak yapılmaktadır. Yardım paralarının miktarı yardım türüne göre değişmektedir.

 • Doğum parası veya çocuk parası olarak geçen yardım türü 25.05.2015 tarihinden sonra çocuklar için ailelere verilen tek seferlik bir yardımdır. Bu yardımdan her aile yararlanabilir. İlk çocuğunuz için 300 TL, ikinci çocuğunuz için 400 TL, üçüncü veya daha sonrası için ise 600 TL tek seferlik doğum parası alabilirsiniz.
 • Şartlı eğitim parası genel olarak yoksul nüfus oranının fazla olduğu bölgelerdeki ailelere çocuklarının eğitim masraflarına katkı sağlamak amacıyla verilir. Aylık olarak ilkokuldaki erkek çocuklarına 30 TL, kız çocuklarına 40 TL; ortaokulda olan erkek çocuklarına 50 TL ve ortaokulda eğitim gören kız çocuklarına ise 60 TL verilir. Her ay düzenli olarak PTT üzerinden annenin adına yatırılır.
 • Süt parası şartları yerine getiren anne veya babalara tek seferlik olarak verilen bir yardımdır. 2018 yılında 149 TL olan süt parası 2019 yılında 180 TL olarak belirlenmiştir
 • Şartlı gebelik yardımı başvurusu yapan anneler doğuma kadar aylık 35 TL alırken, doğumdan sonra da tek seferlik 75 TL alırlar.
 • Fakirlik maaşı aylık olarak verilen istenilen şartlara uygun dar gelirli ailelere verilir. Fakirlik maaşı 679,24 TL olarak belirlenmiştir.
 • Engelli maaşı, engel durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Eğer engel durumunuz %70 üzerindeyse 720,33 TL alırken, %60 altı olması durumunda %480,22 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yaşlılık aylığı 65 Yaş üzeri vatandaşlara verilen bir ödenektir. Şartlara uygun olan bireylere üç ayda bir 601 lira olarak belirlenmiştir.
 • Bunların dışında da devlet destekli ihtiyaç sahiplerine birçok yardım yapılmaktadır. Genel olarak bu yardımlar 100 lira ile 800 Lira arasında değişiklik göstermektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Antalya Büyükşehir Belediyesi Para ve Gıda Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Parası Sorgulama

Sosyal yardımlaşma parası başvuruları yaptıktan sonra detay ve takiplerini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. T.C Kimlik Numaranız ve şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi talep edebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra e-devlet ekranından yardım parası sorgulama yazarsanız sizi ilgili menüye yönlendirecektir. Burada para sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca kaymakamlıklara ve belediyelere giderek de yardım parası alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yardım Parası Sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır

Yukarıda sizlere yardım parası adı altında verilen sosyal yardımlaşma parası hakkında bilgiler verdik. Sizde bu yardımlaşma parası desteğine başvuru yaparak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilir, bilgi alabilirsiniz. Eğer çocuğunuz varsa bir önceki yazımız olan Çocuk Parası sayfasına giderek başvuru hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Ayhan savaş dedi ki:

  Çalışmıyorum boşdayım

 2. Kadriye kaya dedi ki:

  Altı cocum ve damadimla oturuyorum 2tane cocum okuyor 47 yaşındayım tekbobrekliyim çalışamıyorum damadım çalışıyor oda yomyeyle iscikarsa çalışıyor 2yasinda torunum var evkira ihtiyacimizvar

 3. kerime dedi ki:

  kerime ilaslan 2 çocugum var biri evli biri evlendi ayrıldı kızımın bir tanede cocugu var maaşım yok kocam öldü kocam öldügü icin 2 aydan 2 aya 600 tl alıyorum evim kira kızım temizlik isine gidiyordu coronadan dolayı kimse evine temizlige çagırmiyor ben hastayım astım hastasıyım cok ihtiyacımız var lütfen sesimi duyun allah rızası icin

 4. mehmet doğru dedi ki:

  eşim işsiz kiradayım eşimin göbek rahatsızlıgı var mahdurum kira bedelim 500 bir gelecegim yok