Yardım Parası

Şehit Aileleri ve Gazilerin Alabileceği Yardım Türleri

Şehit Aileleri ve Gazilerin Alabileceği Yardım Türleri

Gazi ve şehit aileleri hangi yardımı alabilirler? Bu yardımlar hangi kurum aracılığıyla verilir? Gaziler ve şehit ailelerine yardım amaçlı devletimiz tarafından birden çok proje yürütülmektedir. Bu yardım projeleri şartları sağlayan herkese ve sürekli olarak verilmektedir. Bu yardımlar sayesinde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak istenirken muhtaç duruma düşmemeleri amaçlanmıştır. Şehit ailelerine ve gazilere verilen yardımların ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Şehit Aileleri ve Gaziler için Düzenlenen Yardımlar

Gazi ve şehit aileleri için yardım düzenleyen kurumların başında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gelmektedir. Bu ana kurum diğer başka kurumlarla iş birliğinde olarak verilen destek sayısını arttırarak daha fazla kişiye ulaşmak için hep beraber çalışmaktadır. Bu kurumlar da:

 • İçişleri Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Şehit Aileleri ve Gaziler için Sosyal Yardımlaşma

Devletimiz, şehit ailelerimize ihtiyaçlarını karşılamak veya mağduriyet yaşamaları için birçok destekte bulunmaktadır. Bu destekler nakdi yardımlar olabileceği gibi erzak, eğitim gibi alanlarda da yardımları içermektedir. Gaziler için uygulamada olan yardımlar devlet destekli olup yardımlar süreklidir. Gaziler için yapılan yardımlar vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, muhtaç duruma düşmemeleri veya bazı imkanlardan yararlanarak daha rahat bir hayat sürdürebilmeleri içindir. Gazilere verilen birçok yardım imkânı bulunmaktadır. Bunlar:

 • Gazilik maaşı
 • Emeklilik
 • Sıfır faizli konut kredisi
 • Eğitim yardımı
 • Doğum parası

Şehit Aileleri ve Gaziler İçin Düzenlenen Yardımlar

Bu yılda şehit ailelerine ve gazilere birçok alanda yardım yapılmaktadır. Bu yardımların bazıları tek seferlikken bazıları sürekli olarak yardım almayı hak kazanan kişilere verilmektedir. Bu yardım türleri:

 • Genel yardımlar
 • Eğitim yardımı
 • Engelli bakımı yardımı
 • Malul gazi bakım yardımı
 • Maluliyet yardımı
 • Doğum yardımı
 • Ölüm yardımı

Eğer emeklilik veya eğitim ile alakalı bir yardım almak istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekir.

Eğitim Yardımı Nedir?

Şehit çocuklarının eğitim öğretim dönemleri boyunca ihtiyaçlarını karşılamaları ve hayatlarının bu süreçlerinde mağdur kalmamaları için tek seferlik yapılan bir yardımdır. Bu yardım, şehit çocuğunun vasisine verilen ve çocuğun eğitim masraflarına harcanması temelli edinilen bir yardımdır. Çocuk, eğitim öğretim hayatı boyunca bu yardımdan sürekli olarak faydalanabilir. Fakat, çocuğun eğitim hayatının sona ermesi durumunda bu yardım kesilir. Tekrardan hatırlatalım, bu yardım tek seferliktir.

Maluliyet Yardımı Nasıl Alınır?

Engelli bakımı veya gazi yardımı olarak da bilinen kişinin iş, görev sırasındayken bir kaza yaşaması sonucunda devletin kişinin bakımı için verdiği destektir. Kişi, görevi başındayken bir kaza yaşadığında kişinin temel ihtiyaçları başta olmak üzere bakımı ve emekliliği için devlet tarafından maddi bir destek sağlanır. Maluliyet yardımı genel çerçevede ikiye ayrılır: Tam ve Daimî Maluliyet Yardımı ve Kısmi Maluliyet Yardımı. Tam ve daimî maluliyet yardımı alabilmeniz için yaşadığınız kaza sonucu hiçbir işte kesinlikle çalışamıyor durumda olmanız gerekir. Ve her iki durumda da yapılan yardımlar maluliyet derecesine göre hesaplanır.

Bakım Yardımı Nereden Alınır?

Bakım yardımından faydalanmak istiyorsanız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmanız gerekir. Fakat, bulunduğunuz bölgede bu bakanlık yoksa o zaman Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru da bulunmanız gerekir.

Şehit Aileleri ve Gazilerin Alabileceği Yardım Türleri

Şehit Aileleri ve Gazilerin Alabileceği Yardım Türleri

Doğum Yardımı için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Doğum yardımı, eğitim yardımı gibi tek seferlik verilen bir yardım türüdür. Sürekliliği yoktur. Şehit eşlerinin doğum yardım alabilmesi için hiçbir şart aranmaz. Başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda sizlere şehit ailelerine ve gazilere verilen yardımlar hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer şartlara uygunsanız bu yardımlardan alabilirsiniz. Dul Yetim Aylığı adlı sayfamıza giderek bu yardım maaşı hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.