Yardım Parası

SGK Rapor Parası Sorgulama ve Nasıl Alınır?

07.09.2020
56
SGK Rapor Parası Sorgulama ve Nasıl Alınır?

2020 SGK Rapor sorgulaması nasıl yapılır? Sosyal Güvenlik Kurumu rapor sorgulamasını ya online olarak ya da telefon aracılığıyla yapabilirsiniz. SGK raporu sorgulamayı Alo 140 üzerinden yapabilir veya E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanarak 4A ve 4B iş göremezlik raporların alınması, rapor para takibi yapabilirsiniz. Bu yazıda sizinle SGK raporu sorgulama aşamalarını paylaşacağız.

Telefonla SGK Rapor Ödemesi Sorgulama

SGK raporlarınızı sorgulamayı kısa bir sürede telefonla arama yaparak yapabilirsiniz. Bu durumda aramanız gereken hat ALO 170’dir. ALO 170’i arayarak iş göremez raporunuz hakkında detaylı bilgi edinebilir ve para sorgunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Bu numarayı aradığınızda SGK iş göremezlik raporunuzu sorgulamak istediğinizi dile getirmeniz gerekir. Daha sonra karşı hattaki görevli kişi, sizden T.C Kimlik numaranızı isteyecektir. Daha sonra da hem kimliğinizi hem de sistemde doğrulama yapabilmek amacıyla sizden “Anne Kızlık Soyadı” gibi bilgileri talep edebilir. Görevlinin istediği bilgileri doğru ve eksiksiz vermeniz durumunda raporunuz ve para sorgusu hakkında detaylı bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Ayrıca bunların yanında merak ettiğiniz aklınızdakileri sorarak ihtiyacınız olan bilgiyi öğrenebilirsiniz.

E-Devlet SGK Raporu Sorgulama

Bildiğimiz üzere artık neredeyse tüm işlemlerimiz E-Devlet üzerinden yapabilmekteyiz. SGK sorgulama işlemleri de bunların içindedir. E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmeniz için resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekir. E-Devlet’e girmek için buraya tıklayabilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/. Siteye giriş yaptıktan sonra giriş ana sayfasına bağlanacaksınız. Burada T.C Kimlik Numaranız ve size ait olan şifrenizi girmelisiniz. Eğer hala E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Güvenlik açısından şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Daha sonra aşağıdaki adımları izleyerek E-Devlet SGK rapor sorgulaması yapabilirsiniz.

 • Arama kısmını SGK Rapor Ödemesi yazmanız gerekir. Bunun dışında sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfada “e-Hizmet Kategorisi” bölümünü göreceksiniz.
 • Oradan “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” kısmına tıklamanız gerekir.
 • Daha sonra açılan sayfada “Sosyal Güvenlik Kurumu” başlığına gelin.
 • Karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Buradan sorgulamak istediğiniz raporu bulup tıklamanız yeterli olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Turla Vize Almak Avantajlı Mı?

SGK Rapor Parası Hesaplama

SGK raporu ile alınacak ücretin hesaplanması için öncelikle rapor tarihinden önceki ilk üç ayda aldığı brüt ücret bilinmesi gerekir. Bu durumda, kişinin özellikle son aydaki brüt ücreti günlük olarak hesaplanır. Bu hesaplama ile yatarak tedavilerde 1/2 ‘i alınırken, ayakta tedavilere 1/3’ü alınır. Bu yıl 2019 yılında belirlenen rapor ücreti minimum 42.63 TL iken, maksimum miktar 554 TL’dir. Bir de unutmamanız gereken bir durum vardır. Rapor parasını alırken raporunuzdan 2 gün eksik ücret alırsınız. Örneğin 10 günlük bir raporunuz varsa 8 günlük rapor parası alabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Hangi Bankalardan Alınır?

SGK rapor paranızı sadece anlaşmalı bankalar veya PTT üzerinden adınıza yatırılmasıyla alabilirsiniz. Eğer anlaşmaları bankalarda hesabınız varsa, sistem rapor paranızı otomatik olarak o hesaba yatırır. Eğer anlaşmalı bankalardan hiçbirinde hesabınız yoksa SGK rapor paranızı PTT üzerinden adınıza gönderir. Anlaşmalı bankalar ise:

 • Albaraka Türk Bankası
 • Akbank
 • Fortis Bank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bankası
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk Bankası
 • TEB Bankası

Yukarıda sizinle SGK rapor sorgulama ve rapor parası öğrenme yollarını açıkladık. E-Devlet veya ALO 170 hattı üzerinden kolayca sorgulama yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca rapor paranızı sadece anlaşmaları bankalar (eğer yoksa PTT) aracılığıyla alabileceğinizi unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.