Yardım Parası

İstanbul Belediye Sosyal Yardım Kartı Başvurusu | Yardım Parası

İstanbul Belediye Sosyal Yardım Kartı Başvurusu | Yardım Parası

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvurusu nasıl yapılır? İBB Yardım parası veriyor mu? Bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. İBB Belediyelerde ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal yardımlaşma projeleri yürütmektedir. Bu yardımlar nakdi olurken aynı zamanda ayni ve tıbbi yardımlarda olabilir. 16 milyon nüfusa hizmet eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi de vatandaşlarına maddi olarak yardımcı olmaktadır.

İBB sosyal yardım kartlarını Temmuz ayı itibariyle açmış bulunmaktadır. Eğer sizde İstanbul sınırları içerisinde belli bir süredir ikamet ediyorsanız bu yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ebetteki bu yardımları alabilmeniz için belli şartları sağlıyor olmanız gerekir. Bu destekler yardım çekleri veya sosyal yardım kartları şeklinde vatandaşlara veriliyor.

Aşağıda sizinle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımlar hakkında bilgi verdik. Maddi yardım başvurusu şartlarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İstanbul Belediye Yardımları Nelerdir?

İstanbul Belediyesi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla destekte bulunur. Bu yardımı sadece nakdi olarak düşünmemelisiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda sağlık, gıda, barınma vb. alanlarda da vatandaşlarına yardım etmektedir. Bu yardımları kısaca sıralayabiliriz.

Belediye Para Yardımı

İBB vatandaşlarına nakdi yardım yapmaktadır. Belediyeden para yardımı alabilmek için gerekli belgeleri hazırlayıp başvuruda bulunmanız gerekir. Bunun için öncelikle muhtaçlık (fakirlik) belgesini muhtardan almanız ve daha sonra da Genel Sağlık Sigortası gelir testi yaptırmanız gerekir. Gelir testini Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra başvurunuzu yapabilir ve kurul tarafından ihtiyacınızın olup olmadığı test edildikten sonra başvurunuz onaylanır veya reddedilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Parası

Belediye Ayni Yardımı

Ayni yardımlar gıda, barınma, kıyafet gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamayı amaçlayan yardımların genel adıdır. Belediyeler erzak yardımı, kıyafet yardımı ve kömür yardımı yaparak yardıma muhtaç vatandaşlara geçinmeleri için kolaylık sağlamaktadır. Bu yardımlar nakdi yardımlar dışındadır ve paraya dönüştürülemez.

Belediye Sağlık Yardımı

Belediyelerin kolaylık sağladığı diğer bir konu ise sağlık alanındadır.  Geliri olmayan, sağlık güvencesi olmayan ve sağlık problemi olan vatandaşlarımız için belediyeler tıbbi yardım yapmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesini mahalle muhtarınızdan alabilirsiniz. Bu belgeyi alabilmeniz için başka bir belge göstermeniz gerekmemektedir. Bu belge olmadan belediyelerin verdiği sosyal yardımlara başvuruda bulunamazsınız. Bu belgeyi sadece 18 yaşından büyük ve sosyal güvencesi olmayan kimseler alabilir.

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına yardım kartları vererek ihtiyaç sahiplerine destek olmaktadır. Bu yardımın amacı gıda yardımı yaparak muhtaç ailelerin temel ihtiyacını karşılamaktır. Bu yardımlar daha önceden yardım kolisi şeklinde dini bayramlardan önce verilmektedir. Fakat daha sonra belli bir süre alışveriş fişi uygulandı. Şimdi ise her ikisi de tarih olarak İBB vatandaşlarına sosyal yardım kartı sundu. Bu kartın amacı, kişilerin erzak ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu sayede vatandaşlar ihtiyaçları olan ürünleri kendileri belirleyerek alışveriş yapmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne kadardır?

Sosyal yardım kartların içerisindeki bakiyeyi belli bir tutarla sınırlandıramayız. Bu tutar ailenin gelirine göre belirlenmekte. Bu limit 50 TL, 100 TL veya 200 TL olabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

IBB sosyal yardım kartına başvurmak istiyorsanız öncelikle belli bir süredir İstanbul’da ikamet ediyor olmanız gerekir. Bunun dışında:

 • Sosyal güvencesi olmamak,
 • Düzenli gelir getiren bir işte çalışıyor olmamak,
 • Sağlık problemleri yüzünden çalışamamak,
 • Çalışıyor olmasına rağmen hane kalabalık olduğu için gelirin temel ihtiyaçları karşılamaması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kreş Parası Nasıl Alınır? Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Yukarıdaki durumların dışında aynı zamanda eşi vefat etmiş kadınlarda sosyal yardım kartına başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunabilmeniz için fakirlik belgesi almanız gerekir.

Fakir Aileler İçin Devlet Yardımları Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlıyorsanız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kurumlar dışında başka bir şekilde başvuruda bulunamazsınız. Maalesef ki online olarak bir başvuru imkanı şu anlık yoktur.

Yukarıdaki kurumların adresleri:

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü: Topçular Mahallesi Beylerbeyi Caddesi Bostanaralığı Sokak İETT Garajı yanı Eyüp/İstanbul

İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü: Yeşilköy Mahallesi Mimar Basri Mete Sokağı Bakırköy/İstanbul

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartları Hangi Marketlerde Geçerli?

Sosyal yardım kartlarıyla her marketten alışveriş yapmanız mümkün değildir. Sosyal yardım kartlarının geçerli olduğu marketleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Carrefour
 • Çağrı Market
 • Happy Center
 • Kim Market
 • Migros
 • Rammar
 • UCZ
 • Şok

İBB Yardım Kartı Limit Sorgulama

İBB sosyal yardım kartının limit sorgulaması en çok aranan konulardan biridir. Sosyal yardım kartınızdaki limiti öğrenebilmeniz için herhangi bir online uygulama, internet sayfası yoktur. Limit sorgulamasını sadece alışveriş yaptığınız zaman yukarıda bahsettiğimiz marketlerin kasiyerlerine sorarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.