Yardım Parası

Emekliler Özel Hastaneye Fark Ne Kadar Öder? [Katılım Payı]

09.09.2020
41
Emekliler Özel Hastaneye Fark Ne Kadar Öder? [Katılım Payı]

Emekliler özel hastanelerde ne kadar fark öder? Hastane katılım ücreti ne kadardır ve muayene katılım ücreti sorgulaması nasıl yapıılır? Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin özel hastane ve kuruluşlara ödeyecekleri tutarları belirlemiştir. Bu çerçevede, bir emeklinin özel kuruşlardan alacağı hizmet en fazla SGK tarafından karşılanan tutarın 2 katı olabilir. Şunu belirtmeliyiz ki bu sadece sigortalı kişiler için geçerlidir. Buna ek olarak katılım payı kesintisi de emeklilerden alınabilmektedir. Bu ücret için net bir tutar söylememiz mümkün değil, hastanenin fiyatlarına göre değişmektedir. Bu yazımızda sizinle SGK’nın özel hastane muayenelerinin ne kadarını karşıladığını ve özel hastane acil ücretlerini paylaştık.

Emekliler Öze Hastanelere Ne Kadar Öder

Emekliler devlet hastanelerine gitmeleri durumunda 6 TL katılım payı kesilmektedir. Fakat, özel hastanelerde işlem yapılması durumunda SGK 30 TL karşılamaktadır. Bu çerçevede, özel hastane farkı olarak 60,48 TL katkı payı almaktadır. Buna ek olarak, özel hastanelerde işlem yapıldığı için emeklilerden de 15 TL katılım payı kesintisi yapılır. Aşağıda Sosyal Güvenlik Kurumunun özel hastaneler için karşıladığı muayene ücretlerini bulabilirsiniz.

SGK Emekliler İçin Muayene Yüzde Kaçını Karşılıyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli muayenesi karşılaması ödenen primlere göre değişiklik göstermektedir. SGK muayene için, kişilerin 30 TL muayene ücretlerini karşılamaktadır. Polikliniklere göre de bu tutarda farklılık olabilir. Aşağıda SGK’nın özel kuruluşlar için karşıladığı tutarları bulabilirsiniz:

  • Ağız yüz ve çene cerrahisi, ortopedi, travmatoloji, böbrek hastalıkları ve kulak-burun-boğaz muayenesi için karşılanan tutar 25,92 TL olarak belirlenmiştir.
  • Beyin ve sinir cerrahisi, metabolizma hastalıkları, mide hastalıkları ve enfeksiyon, mikrobiyoloji polikliniğine karşılanan tutar 29,16 TL olarak belirlenmiştir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından deri ve zührevi hastalıkları ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon muayenesi için 27 TL karşılamaktadır.
  • SGK tarafından kadın hastalıklarından muayene olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 33,48 TL olarak belirlenmiştir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından alerjik göğüs hastalıkları, göğüs hastalıkları, plastik, estetik ve üroloji muayenesi olanlar için karşılanan tutar 28,08 TL olarak belirlenmiştir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu Genel cerrahi, yaşlılık hastalığı olarak bilinen geriatri ve iç hastalıklarda muayene olan vatandaşlar için karşılanan tutar 30,24 TL olarak belirlenmiştir.
  • Kardiyoloji muayenesi olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar tutar 36,72 TL’dir.
  • İş ve meslek hastalıklarında muayene olan vatandaşlar için karşılanan tutar 24,84 TL olarak belirlenmiştir.
  • Ruh sağlığı hastalıkları muayenesi olan vatandaşlar için karşılanan tutar 32,40 TL olarak belirlenmiştir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  AGİ Ne Kadar? Hesaplama Tablosu 2020

Özel Hastaneler Fazla Ücret Alırsa Ne Yapmalıyız?

Özel hastaneler sadece SGK tarafından belirlenen ücretin 2 katını alabilirler. Bu belirlenen ücretlerden daha fazla ücret talep etmeleri mümkün değildir. Bunun için, kişiler tedavi, muayene veya ameliyat için fatura talep etmeleri gerekir. Buraya tıklayarak bir emeklinin hangi hastanede ne kadar ödeyeceğini görüntüleyebilirsiniz. Şayet sizden yüksek ücret alındıysa, hastaneye giderek ücretin geri verilmesini talep etmelisiniz. Eğer hastane sizden yüksek ücret almasına rağmen para iadesi yapmıyorsa ALO 170 hattını arayarak şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Özel Hastaneler Acillerinde Fark Ödenmez

Özel kuruluşlarda fark sadece tedavi ve muayenelerde talep edilir. Özel hastanelerin acil bölümünde fark ödemesi yapılmamaktadır. Bir hastanenin acil bölümüne gittiğinizde ücretsiz olarak faydalanırsınız. Eğer hastanede bulunma süreniz 24 saati geçerse o zaman hastane sizden konaklama ücreti talep edebilmektedir. Bunu ödemek istemeyen kişiler, devlet hastanesine nakil talebinde bulunabilirler. Ayrıca, acil bölümüne gelmeniz durumunda doktor eğer durumunuzun acil olmadığına karar verse o zaman fark ücreti talep edilir. Böyle bir durumda şikayetleriniz olması durumunda ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

Emekli Maaşından Muayene Kesintisi

Emeklilerin, hastanelerde muayene olması durumunda maaşlarında kesintiler olabilir. Bu katılım ücreti veya eczane ücretleridir. Bir emekli kişi için yazılan reçeteler için katılım ücreti %10 olarak belirtilmiştir. Bu ücret, kişilerin emekli maaşlarından otomatik olarak kesilir. Devlet hastaneleri için katılım ücreti 6 TL, eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL ve özel kuruluşlarda bu ücret 15 TL’dir. Reçeteler için kesilen tutar farklılık gösterir.  Aile hekimleri ücretsizdir.

Muayene Katılım Ücreti Sorgulama

Muayene katılım ücreti sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Hangi sigorta kapsamında emekli olduğunuz katkı payı belirlenmesinde etkilidir. Muayene ücreti sorgulama işlemleri için E-Devlet’e giriş yapmalısınız. www.turkiye.gov.tr muayene-katilim-payi-sorgulama  adresine tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. T.C Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifrenizle kimlik doğrulaması yapın. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda muayene katılım ücreti sorgulaması yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama 2020
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.