Yardım Parası

Doğum Borçlanması Nedir? Nasıl Taksitlendirilir?

31.08.2020
9
Doğum Borçlanması Nedir? Nasıl Taksitlendirilir?

Doğum borçlanması nedir? Doğum borçlanması nasıl taksitlendirilir? Doğum borçlanması için bankalardan kredi çekilir mi? Sizlere merak ettiğiniz bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Sizlerde doğum borçlanması hakkında merak ettikleriniz varsa yazımızı okuyabilir, merak ettiklerinizi ayrıca aşağıdaki yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. İşte detaylar…

Doğum borçlanması, doğum yapan kadınların, emekli olacakları zaman daha önceki çalışmadıkları zaman için prim ödemeleridir. Bu prim ödemeleri yapıldığı zaman emekli olunabilmektedir. Kısacası SGK hizmet borçlanması olarak da adlandırılmaktadır. Kadın çalışan kişilerin, sigorta veya bağkurlu oldukları zaman içersinde doğan çocukları için borçlanma yapılmaktadır. Eğer sigortanız yoksa, doğum yaptıysanız ve daha sonra sigortalı olduysanız borçlanma yapamazsınız. Doğum borçlanması doğum yaptıktan sonraki 8 hafta ve doğum yaptıktan önceki 8 hafta, toplamda 16 haftalık izninizde prim borçlanması yapacağınız bir hizmettir.

Doğum Borçlanması Nasıl Taksitlendirilir?

Doğum borçlanması için sürekli taksitlendirme nasıl yapılır gibi sorular gelmektedir. Doğum borçlanması aylık olarak taksitlere bölünmez. Borçlanma bedelinin ödenen kısmı kadar, ödeme tutarının karşılığı gün olarak sizlere yansıtılacaktır. Başvuru yaptıktan sonra da bu kısım düşecektir. Doğum borçlanması hesaplaması yapıldığı zaman 30 gün içinde bu belirtilen prim borcunun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Eğer 30 gün içinde ödeme yapmazsanız, başvurunuz iptal olacak ve tekrardan aynı aşamalar ile başvuru yapmanız gerekecektir. Başvuru yapan kişiler eğer taksitli ödemek istiyorlarsa, bankalardan doğum borçlanması kredisi alarak işlem yapabilmektedirler.

Doğum Borçlanması İçin Kredi Çekilir mi?

Doğum borçlanması için kredi çekilir mi? Doğum borçlanması için kredi nasıl çekilir? Doğum borçlanması için kredi çekmeniz için şartlar nelerdir? Bazı bankalar bu işlemler için kredi imkanı sağlamaktadırlar. Doğum izninize ayrıldığınız günler için, prim hesaplaması yaptığınızda, bu hesaplamayı bankaya vererek emekli olmak istediğinizi ve bu işlem için kredi istediğinizi söylerseniz, bankalar sizlere doğum borçlanması adında bir kredi imkanı vereceklerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu bankalarının yanı sıra, Akbank, İş bankası, Denizbank, Burgan Bank, Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA gibi bankalarda sizlere kredi imkanı sunmaktadır. Kadın çalışan kişiler, doğum borçlanması primlerini ödeyebilmek için bankalardan kredi başvurusu yapabilmektedirler. Bu kredileri aldığınızda banka emekli maaşınızı da bankasına taşımanızı isteyecektir. Ayrıca kredi notunuza ve kredi sicilinize göre onay alacaksınız. Bankadan, doğum borçlanması adı altında kredi alabilirsiniz. Bu krediler banka kredi sicili uygun olan kişilere verilmektedir.

Üç çocuğa kadar doğum iznine çıktıysanız, bankalardan doğum borçlanması kredisi alabilirsiniz. Çocuk sayısına göre, sigorta borcunuz da artacaktır. Bu da kredi için yüksek limitli başvurular yapmanız gerekeceğini belli eder. İlk çocuk için 720 gün 22.955 TL, İkinci çocuk için 1440 gün 45.910 TL, Üçüncü çocuk için 2160 Gün 68.865 TL olarak belirlenmiştir. Kredi aldığınızda 60 ay vadeye kadar işlem yapabileceksiniz. Bankalardan kullanılan kredi ile birlikte erken emeklilik şansınız da olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.