Yardım Parası

2020 Belediye Yardımları Nelerdir? | Başvuru Yap

2020 Belediye Yardımları Nelerdir? | Başvuru Yap

Belediye yardımları neledir? Belediyeler hangi alanda yardım yapar? Devletimiz birçok kurum aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine, muhtaç kimselere sosyal yardım desteği yapmaktadır. Bu destekler nakdi yardımlar başta olmak üzere ayni yardımları da içermektedir. Yani hem para yardımı hem de gıda, barınak, giyecek, yakacak gibi kişinin temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla destekler yapılmaktadır. Bu yardımlar belediye yardımları olarak geçmekte ve birçok aileye ulaştırılmaktadır. Bu yazımızda sizinle belediye yardımlarının neler olduğunu ve başvuru şartlarının genel çerçevede nasıl olduğunu açıkladık. Nakit ve erzak yardımları hakkında bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Belediyeler hemen her alanda ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta ve vatandaşların mağdur duruma düşmemesi için birçok sosyal yardım projesi geliştirmektedir. Her yıl belediyeler kendi bünyelerinde bu destekler için bütçe ayırmaktadır.  Bu yüzden her bölgenin sağladığı yardımların miktar ve içeriklerinde farklılıklar olabilmektedir. Bu bütçe çerçevesinde emekliye, öğrenciye, çocuğa vb. birçok ihtiyaç sahiplerine belediyeler el uzatmaktadır.Peki belediye yardımları nelerdir? Yardımlar genelde iki kategori altında toplanır: nakdi ve ayni yardımlar.

Nakdi Yardımlar: Belediyeler birçok dar gelirli, ihtiyaçlarını karşılayamayan, mağdur duruma düşmemeleri veya ailenin ekonomisine yardımcı olmak adına yapılan yardımlara nakdi yardımlar denir. Sadece nakit verilen yapılan bu yardımlar tek seferlik veya sürekli olabilir.

Erzak Yardımları: Ayni yardımlar genel olarak erzak yardımı olarak da geçmektedir. Erzak yardımında bir kişinin veya ailenin ihtiyacı olabilecek gıda, temizlik bakım, giyecek veya kırtasiye gibi ihtiyaçların karşılanması hedeflenmiştir.

Giyecek Yardımı: Erzak yardımlarından bir diğeri de giyecek yardımıdır. Böylelikle ihtiyaç sahiplerinin incelenmesi durumunda yardıma muhtaç olduğu tespit edildiğinde mevsim geçişlerinde bu yardımlar yapılır. Giyecek yardımı başvuru şartları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı: Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan nakdi ve ayni yardımların hepsinin genel adı olarak kabul edebiliriz. Böylece birçok aileye hemen hemen her konuda yardımcı olunmakta, kişilerin de yaşayabileceği sıkıntıları en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Detaylı bilgi için “Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eşi Vefat Eden Kadına Yardım | 2020

Kömür Yardımı: Kömür yardımı, ülkemizin her yerinde binlerce aileye ulaşmakta ve kişilerin kışın zor şartlarında mağdur duruma düşmemesi için verilen bir destektir. Kömür yardımı karşılıksız olarak verilir. Kış gelmeden önce yılda bir kez olmak üzere başvuruda bulunan ailelere teslim edilir. Kömür yardımı alabilmeniz için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekir. Kömür yardımı başvuru veya sorgulaması hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı: Muhtaçlık belgesi almış her kişinin başvurabileceği, vatandaşların kendisinin ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen düzenli bir aylıktır. Bu yardımdan faydalanabilmek için Belediyelere ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma başvuruda bulunulması gerekir. Fakirlik maaşı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

|Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu |

|İstanbul Sosyal Yardım Kartı|

|İzmir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru |

Engelli Maaşı: Engelli maaşı, kişinin herhangi bir engeli olması durumunda engel oranına göre verilen bir ödenektir. Engelli maaşı alabilmeniz için doktordan engeliniz olduğunu gösteren bir rapor almanız ve bu raporun üzerinde engel oranınızın belirtilmesi gerekir. Düzenli olarak verilen bu yardım ile, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak ve mağdur duruma düşmemeleri hedeflenmiştir. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için birçok imkan sunulmaktadır. Bu imkanlardan biri olan engelli kimlik kartı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dul Maaşı: Dul maaşı, eşi vefat etmiş kadınlara düzenli olarak verilen bir destektir. Bu yardımdan sadece kadınlar ve eğer varsa çocukları faydalanabilirler. Ayrıca çocuklar da bu yardımdan faydalanabilmek için istenilen şartları sağlaması durumunda vefat eden kişinin alacağı maaşta değişiklikler olacaktır. Dul maaşı için detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Kira Yardımı: Sunulan diğer bir yardım türü de kira yardımıdır. Bu yardım ile birçok kişinin mağdur duruma düşmemesi hedeflenmiştir. Kira yardımı belirli bir süre zarfında verilen bir ödenektir. Kira yardımı başvuru ve şartları için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Süt Parası Sorgulama ve Başvuru Nasıl Yapılır? | 2020

Çocuk Parası: Çocuk parası sigortalı olmanız durumunda çocuğum temel veya okul ihtiyaçlarını karşılamanız amacıyla verilen bir yardım türüdür. Öz çocuklarınız yanı sıra, evlatlık edindiğiniz veya mahkeme kararıyla sorumluluğunu üstlendiğiniz çocuk için de bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz. Bu yardım, çocuğun yaşına göre değişlik göstermektedir. Çocuk 6 veya 12 yaşına bastığında yardım ücreti artar. 3 ayda bir ödenen bu yardımdan yılda dört kez ve düzenli olarak alabilirsiniz.

Süt Parası: Süt parası doğumdan sonra başvurabileceğiniz bir destektir. Bu yardımdan faydalanabilmeniz için doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin sağ olarak doğması gerekir. Anne veya babasının SSK kapsamında çalışması durumunda alınan bir ödenektir. Süt parası sorgulaması hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Çoçuk Yardım Parası: Çocuk yardım parası 15 Mayıs 2015 tarihinden doğan çocuklarda geçerli olan tek seferlik bir destektir. Yardımın ücreti çocuk sayısına göre değişmektedir. Bu yardımdan herkes faydalanabilmektedir. Çocuk yardım parasından faydalanabilmek için doğumun gerçekleşmiş ve bebeğinizin sağ olması gerekmektedir. Çocuk yardım parası ücretleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Yetim Maaşı: Yetim maaşı, çocuğun annesi veya babasının vefatından sonra mağdur duruma düşmemesi, ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla çocuklara verilen bir ödenektir. Bu yardım çocuk sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte, belli bir yaşa ve şarta göre verilen yardımlardır. Yetim maaşı şartları ve başvurusu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Öğrenci Yardımları: Eğitim öğretim hayatına devam eden öğrencilerin okul başlamadan önce okul ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla yapılan yardımlardır. Birden fazla öğrencilere yardım amacıyla uygulanan destekler bulunmaktadır. Bu yardımlar, ailesinin gelir durumu iyi olmayan öğrencilere verilir. Bu yardımlar burs olarak da öğrenciye bağlanabilir. Bazı durumlarda başarılı öğrenci olma koşulu da aranmaktadır. Öğrencinin, eğitime ara vermez veya okulu bırakmazsa bağlanan burslardan düzenli olarak faydalanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Fakirlik Maaşı Sorgulama 2020 (Nasıl Yapılır)

Şartlı Eğitim Yardımı: Ailenin maddi durumunun iyi olmaması sebebiyle, çocukların eğitiminin aksamaması için verilen bir yardımdır. Bu yardım genel olarak nüfusun yoksul olduğu bölgelerde ikamet eden öğrencilere verilen bir yardımdır. Kız ve erkek öğrencilere göre verilen ödenek miktarında değişiklik olabilir.

Taşınma Yardımı: Taşıma yardımı sadece ev taşıması için değil aynı zamanda iş yerinizin taşınması durumunda da başvurabileceğiniz tek seferlik bir yardımdır. Kentsel dönüşüm gibi durumlarda başvurabileceğiniz bir yardımdır. Böylece taşınmak zorunda olan kişilerin kısa bir sürede bu işlemlerini halledebilmesi ve mağdur duruma düşmemesi için verilir. Detaylı bilgi için “Taşınma Yardımı Nedir? Kimler Alır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediye Yardımları Şartları

Belediye yardımlarını alabilmeniz için bizzat başvuruda bulunmanız gerekir. Bunun dışında da muhtarlıklar da kişiler adına başvuruda bulunabilir. Fakat büyük şehirlerde her ailenin tespiti mümkün olmayacağı için kendinizin başvuruda bulunması daha sağlıklı olacaktır. Bunun dışında başvuru yaparken bazı şartları sağlıyor olmanız ve teslim etmeniz gereken belgeler vardır.

Bu yüzden siz belediye yardım başvuru yapmadan önce ileri dönemlerde sıkıntı yaşamamanız için başvuru yapacağınız yardımın şartlarını ve belgelerin neler olduğunu öğrenmeniz de fayda var. Başvuru yaptıktan sonra görevliler tarafından incelendikten ve durumunuz tespit edildikten sonra bu yardımları alabilirsiniz. Genel olarak başvurularda muhtaçlık belgesi talep edilebilir. Bu belge de muhtarlıklar aracılığıyla alınabilir.

YARDIMPARASI.COM

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.